Sports Entertainment News
IKEsPLACE

 

2018 CCS Girls Wrestling Championship (Part 2/2)

Posted February 7, 2018 by in

FOLLOW First Place Inc. | FACEBOOK | TWITTER: @firstplaceaward | INSTAGRAM: @firstplaceinc
First Place Inc 2017 Banner
FOLLOW & SUBSCRIBE TO @GetSportsFocus | TWITTER | INSTAGRAM | FACEBOOK | YOUTUBE

This GetSportsFocus segment is brought to you by: @Play4Prevention

2018 CCS Girls Wrestling Championship Results

101lb
1st Place – Melissa Lee of Fremont
2nd Place – Charlie Nguyen of Wilcox
3rd Place – Arriana Sotto of Milpitas
4th Place – Kristal Betanzo of Aragon
5th Place – Camellia Ly of Washington-SF
6th Place – Sophia Mercado of Presentation
1st Place Match
Melissa Lee (Fremont) 24-2, So. over Charlie Nguyen (Wilcox) 4-1, Sr. (Inj. 1:23)
3rd Place Match
Arriana Sotto (Milpitas) 18-6, Sr. over Kristal Betanzo (Aragon) 25-5, Jr. (Dec 9-8)
5th Place Match
Camellia Ly (Washington-SF) 17-4, Sr. over Sophia Mercado (Presentation) 19-14, Sr. (Fall 4:36)

106lb
1st Place – Victoria Borrego of Terra Nova
2nd Place – Katherine Nguyen of Evergreen
3rd Place – Chrizna Milanes of Overfelt
4th Place – Milca Chacon of Gilroy
5th Place – Camila Barranco of Aptos
6th Place – Veronica Garcia-Ramirez of Soledad
1st Place Match
Victoria Borrego (Terra Nova) 22-2, Sr. over Katherine Nguyen (Evergreen) 4-1, So. (Dec 5-0)
3rd Place Match
Chrizna Milanes (Overfelt) 20-5, Jr. over Milca Chacon (Gilroy) 22-14, Fr. (MD 10-2)
5th Place Match
Camila Barranco (Aptos) 23-10, So. over Veronica Garcia-Ramirez (Soledad) 3-3, So. (Fall 0:35)

111lb
1st Place – Carolina Johnson of North Salinas
2nd Place – Marisol Jimenz of Overfelt
3rd Place – Jenna Hartman of San Benito
4th Place – Maya Letona of Santa Cruz
5th Place – Brittney Dare of Lowell-SF
6th Place – Jenny Yang of Milpitas
1st Place Match
Carolina Johnson (North Salinas) 26-3, Sr. over Marisol Jimenz (Overfelt) 14-12, Jr. (Fall 3:30)
3rd Place Match
Jenna Hartman (San Benito) 24-5, So. over Maya Letona (Santa Cruz) 21-9, So. (Dec 1-0)
5th Place Match
Brittney Dare (Lowell-SF) 22-10, Sr. over Jenny Yang (Milpitas) 14-8, Sr. (Fall 4:12)

116lb
1st Place – Anna Smith of Menlo Atherton
2nd Place – Greta Gustafson of Santa Cruz
3rd Place – Gabriella Sandoval of Scotts Valley
4th Place – Kaelyn Siason of Everett Alvarez
5th Place – Megan Lam of Milpitas
6th Place – Miriam Ahedo of Alisal
1st Place Match
Anna Smith (Menlo Atherton) 16-5, So. over Greta Gustafson (Santa Cruz) 25-6, Fr. (Dec 8-4)
3rd Place Match
Gabriella Sandoval (Scotts Valley) 17-1, Sr. over Kaelyn Siason (Everett Alvarez) 25-10, So. (Dec 4-2)
5th Place Match
Megan Lam (Milpitas) 17-9, Sr. over Miriam Ahedo (Alisal) 21-12, Sr. (Dec 7-0)

121lb
1st Place – Mia Olmos of Lincoln-SJ
2nd Place – Evelyn Calhoon of Menlo Atherton
3rd Place – Yadira Joya of Evergreen
4th Place – Daniela Romo of Lowell-SF
5th Place – Madeline Pena of San Benito
6th Place – Ashley Wang of Palo Alto
1st Place Match
Mia Olmos (Lincoln-SJ) 29-4, Jr. over Evelyn Calhoon (Menlo Atherton) 15-5, Jr. (Dec 3-2)
3rd Place Match
Yadira Joya (Evergreen) 5-1, Jr. over Daniela Romo (Lowell-SF) 25-8, So. (Dec 5-1)
5th Place Match
Madeline Pena (San Benito) 24-7, So. over Ashley Wang (Palo Alto) 14-7, Jr. (Fall 2:29)

126lb
1st Place – Victoria Cabrera of Alisal
2nd Place – Angie Bautista of Menlo Atherton
3rd Place – Raquel Amezquita of Santa Teresa
4th Place – Aishah Maas of Palo Alto
5th Place – Padma Armstrong of Terra Nova
6th Place – Julianna Moreno of Lincoln-SJ
1st Place Match
Victoria Cabrera (Alisal) 28-3, Sr. over Angie Bautista (Menlo Atherton) 17-6, Jr. (Dec 7-6)
3rd Place Match
Raquel Amezquita (Santa Teresa) 19-7, Jr. over Aishah Maas (Palo Alto) 16-6, Sr. (Dec 7-5)
5th Place Match
Padma Armstrong (Terra Nova) 22-7, Jr. over Julianna Moreno (Lincoln-SJ) 22-12, Jr. (TF-1.5 4:03 (18-2))

131lb
1st Place – Julissa Taitano of Silver Creek
2nd Place – Mikaela Contreras of Terra Nova
3rd Place – Iris Guizar-Avila of Sequoia
4th Place – Valeria Cortez of James Lick
5th Place – Masako Perez of Palo Alto
6th Place – Maria Lopez of Gonzales
1st Place Match
Julissa Taitano (Silver Creek) 23-3, Sr. over Mikaela Contreras (Terra Nova) 16-4, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match
Iris Guizar-Avila (Sequoia) 27-4, Sr. over Valeria Cortez (James Lick) 16-6, Jr. (Fall 3:58)
5th Place Match
Masako Perez (Palo Alto) 16-5, Jr. over Maria Lopez (Gonzales) 8-7, So. (Fall 3:26)

137lb
1st Place – Lauren Mcdonnell of Menlo Atherton
2nd Place – Annie Hua of Fremont
3rd Place – Eleni Fakaosi of Lincoln-SJ
4th Place – Danelia Corona of Half Moon Bay
5th Place – Dafne Hernandez of Gilroy
6th Place – Zithaliyc Casttro of Alisal
1st Place Match
Lauren Mcdonnell (Menlo Atherton) 17-4, Jr. over Annie Hua (Fremont) 15-3, Fr. (Dec 9-2)
3rd Place Match
Eleni Fakaosi (Lincoln-SJ) 19-11, So. over Danelia Corona (Half Moon Bay) 18-4, Jr. (Dec 7-1)
5th Place Match
Dafne Hernandez (Gilroy) 15-10, Fr. over Zithaliyc Casttro (Alisal) 19-10, Sr. (Fall 2:51)

143lb
1st Place – Gianna Mosqueda of Watsonville
2nd Place – Kelly Nebesnick of Gilroy
3rd Place – Linden Aly of Milpitas
4th Place – Sue Minuth of Aptos
5th Place – Esmeralda Mendez-Nono of Half Moon Bay
6th Place – Sofia Lazo of Evergreen
1st Place Match
Gianna Mosqueda (Watsonville) 22-4, Sr. over Kelly Nebesnick (Gilroy) 23-6, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match
Linden Aly (Milpitas) 5-1, Sr. over Sue Minuth (Aptos) 12-14, Jr. (Fall 2:56)
5th Place Match
Esmeralda Mendez-Nono (Half Moon Bay) 16-9, So. over Sofia Lazo (Evergreen) 2-3, Jr. (Inj. 0:00)

150lb
1st Place – Marlene Salinas of Terra Nova
2nd Place – Kennedy Miedema of Lynbrook
3rd Place – Ruby Sartain-Miller of San Lorenzo Valley
4th Place – Aryana Perez of Everett Alvarez
5th Place – Luxora Gast of Silver Creek
6th Place – Ma`ata Fakaosita of Mills
1st Place Match
Marlene Salinas (Terra Nova) 12-3, Sr. over Kennedy Miedema (Lynbrook) 21-6, Sr. (Dec 2-1)
3rd Place Match
Ruby Sartain-Miller (San Lorenzo Valley) 20-6, Jr. over Aryana Perez (Everett Alvarez) 21-5, Sr. (Dec 4-0)
5th Place Match
Luxora Gast (Silver Creek) 16-11, Jr. over Ma`ata Fakaosita (Mills) 9-5, Sr. (For.)

160lb
1st Place – Adriana Orozco of Gilroy
2nd Place – Jezebel Garcia of Wilcox
3rd Place – Elena Felix of Everett Alvarez
4th Place – Hallie Beier of Half Moon Bay
5th Place – Annabel Garcia of Fremont
6th Place – Valerye Trevizo of Monterey
1st Place Match
Adriana Orozco (Gilroy) 30-1, Sr. over Jezebel Garcia (Wilcox) 3-1, Sr. (Dec 2-1)
3rd Place Match
Elena Felix (Everett Alvarez) 18-9, Jr. over Hallie Beier (Half Moon Bay) 10-10, Jr. (Fall 1:35)
5th Place Match
Annabel Garcia (Fremont) 4-2, Fr. over Valerye Trevizo (Monterey) 14-10, So. (Fall 4:25)

170lb
1st Place – Abby Ericson of Menlo Atherton
2nd Place – Marisol Licea of Alisal
3rd Place – Maribel Saucedo of San Benito
4th Place – Valentina Munoz of Woodside
5th Place – Amber Banks of Leland
6th Place – Sarah Quiñones of Lowell-SF
1st Place Match
Abby Ericson (Menlo Atherton) 17-5, Jr. over Marisol Licea (Alisal) 20-7, Jr. (Fall 2:54)
3rd Place Match
Maribel Saucedo (San Benito) 14-6, Sr. over Valentina Munoz (Woodside) 7-4, Sr. (Fall 0:29)
5th Place Match
Amber Banks (Leland) 3-2, Jr. over Sarah Quiñones (Lowell-SF) 9-8, Jr. (Inj. 0:00)

189lb
1st Place – Fola Akinola of Menlo Atherton
2nd Place – Pipiena Langi of Mills
3rd Place – Destiny Sanchez of Alisal
4th Place – Juliannah Bolli of Silver Creek
5th Place – Maria Cuevas of Half Moon Bay
6th Place – Mel Lopez of North Salinas
1st Place Match
Fola Akinola (Menlo Atherton) 7-2, Jr. over Pipiena Langi (Mills) 19-1, Jr. (Fall 1:32)
3rd Place Match
Destiny Sanchez (Alisal) 20-10, Sr. over Juliannah Bolli (Silver Creek) 9-3, So. (Dec 9-6)
5th Place Match
Maria Cuevas (Half Moon Bay) 15-5, Jr. over Mel Lopez (North Salinas) 2-3, Fr. (Fall 1:31)

235lb
1st Place – Caterina Montante of Monterey
2nd Place – Morgan Sparks of Half Moon Bay
3rd Place – Natalya Andre of Valley Christian
4th Place – Sosefina Nawaikula of Lincoln-SJ
5th Place – Rosalba Orosco of Alisal
6th Place – Livienna Lie of Menlo Atherton
1st Place Match
Caterina Montante (Monterey) 20-4, Sr. over Morgan Sparks (Half Moon Bay) 5-2, Sr. (Fall 1:16)
3rd Place Match
Natalya Andre (Valley Christian) 8-3, So. over Sosefina Nawaikula (Lincoln-SJ) 16-10, Fr. (Fall 2:19)
5th Place Match
Rosalba Orosco (Alisal) 21-5, Sr. over Livienna Lie (Menlo Atherton) 1-7, Sr. (Dec 8-1)

CCS Team Final Standings

1. Menlo Atherton 217.0
2. Alisal 172.0
3. Gilroy 126.0
4. Terra Nova 117.0
5. Half Moon Bay 116.0
6. Lincoln 97.0
7. North Salinas 95.0
8. Milpitas 92.5
9. Evergreen Valley 89.0
10.San Benito 87.0


About the Author

Alforde Joaquin

ALF’s passion for shooting and editing has earned him several awards including an Edward R. Murrow Award in 2006 for Videography. He was also a nominee for the National Edward R. Murrow Award for Videography. A 6-time Emmy recipient for five different categories: Director/Producer, Videography, Editing, Feature Segment and Sound Mixing, Alf has produced over 1,000 video segments and is committed to developing GetSportsFocus as one of the best sports video magazine on the web.