Sports Entertainment News
PST 2017 Banner2

 

2018 MidCals Full Results (PART 1 of 2)

Posted January 29, 2018 by in

FOLLOW & SUBSCRIBE TO @GetSportsFocus | TWITTER | INSTAGRAM | FACEBOOK | YOUTUBE

This GetSportsFocus segment is brought to you by: @Play4Prevention

WATCH NOW >>> 2018 MidCals Recap Part 2

106lb
1st Place – Blake Fredrickson of Windsor
2nd Place – Carlos Negrete of Clovis North
3rd Place – William Giron of Turlock
4th Place – Evan Ivaldi of Del Oro
5th Place – Tharen Burns of Poway
6th Place – Jayden Gomez of Gilroy
7th Place – Zak Thompson of Palma
8th Place – Evan Taylor of Folsom
1st Place Match
Blake Fredrickson (Windsor) 17-0, Jr. over Carlos Negrete (Clovis North) 31-6, Fr. (Dec 4-0)
3rd Place Match
William Giron (Turlock) 24-6, So. over Evan Ivaldi (Del Oro) 28-7, Fr. (Dec 4-0)
5th Place Match
Tharen Burns (Poway) 6-2, So. over Jayden Gomez (Gilroy) 3-3, Fr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Zak Thompson (Palma) 30-6, Fr. over Evan Taylor (Folsom) 12-5, Jr. (Dec 5-1)

113lb
1st Place – Jason Miranda of Poway
2nd Place – Garrett Steidley of Tuttle
3rd Place – Eric Sanchez of Silver Creek
4th Place – Nathan Aguilar of Gilroy
5th Place – Carson Sauriol of Poway
6th Place – Richard Castro-Sandoval of Santa Ynez Valley U H S
7th Place – Taylor Bencomo of Clovis North
8th Place – Mateo Sandez of Dela Salle Of Concord
1st Place Match
Jason Miranda (Poway) 5-0, So. over Garrett Steidley (Tuttle) 31-8, So. (Dec 10-7)
3rd Place Match
Eric Sanchez (Silver Creek) 26-4, Sr. over Nathan Aguilar (Gilroy) 5-2, Fr. (Fall 2:16)
5th Place Match
Carson Sauriol (Poway) 4-2, . over Richard Castro-Sandoval (Santa Ynez Valley U H S) 24-8, So. (Dec 4-2)
7th Place Match
Taylor Bencomo (Clovis North) 26-5, Jr. over Mateo Sandez (Dela Salle Of Concord) 23-13, So. (Fall 4:02)

120lb
1st Place – Nicolas Aguilar of Gilroy
2nd Place – Jacob Allan of Poway
3rd Place – Devin Murphy of Clovis North
4th Place – Henry Porter of Oakdale
5th Place – Cole Reyes of Frontier A
6th Place – Jonathon Viveros of Kingsburg
7th Place – Dakota Unpingco of Freedom
8th Place – Victor Jacinto of Gilroy
1st Place Match
Nicolas Aguilar (Gilroy) 6-0, Sr. over Jacob Allan (Poway) 4-1, Sr. (TB-1 3-2)
3rd Place Match
Devin Murphy (Clovis North) 26-3, 2nd. over Henry Porter (Oakdale) 30-7, Fr. (Dec 4-1)
5th Place Match
Cole Reyes (Frontier A) 6-2, Jr. over Jonathon Viveros (Kingsburg) 25-8, Fr. (Dec 6-0)
7th Place Match
Dakota Unpingco (Freedom) 22-5, Jr. over Victor Jacinto (Gilroy) 4-3, . (Fall 2:09)

126lb
1st Place – Angelo Martinoni of Folsom
2nd Place – Chase Saldate of Gilroy
3rd Place – Kyle Parco of Dela Salle Of Concord
4th Place – Cameron Santiago of Poway
5th Place – Ryder Ramsey of Tuttle
6th Place – Ryan Franco of Clovis North
7th Place – Tyler Sepulveda of Selma
8th Place – Johnny Maldonado of Liberty (Bakersfield)
1st Place Match
Angelo Martinoni (Folsom) 36-3, Sr. over Chase Saldate (Gilroy) 5-1, So. (Dec 8-7)
3rd Place Match
Kyle Parco (Dela Salle Of Concord) 17-2, Jr. over Cameron Santiago (Poway) 6-2, Sr. (Dec 7-0)
5th Place Match
Ryder Ramsey (Tuttle) 25-9, So. over Ryan Franco (Clovis North) 27-6, Fr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Tyler Sepulveda (Selma) 5-2, . over Johnny Maldonado (Liberty (Bakersfield)) 29-7, Sr. (Dec 5-2)

132lb
1st Place – Chase Zollmann of Poway
2nd Place – Alex Felix of Gilroy
3rd Place – Lokahi Tonge of Elk Grove Senior
4th Place – Dwayne Guerrero of Dela Salle Of Concord
5th Place – Lajon Grier of Clovis North
6th Place – Elijah Clark of Fremont (Sunnyvale)
7th Place – Colton Stone of Foothill (Palo Cedro)
8th Place – Trevor Kaiser of Leigh
1st Place Match
Chase Zollmann (Poway) 5-0, Sr. over Alex Felix (Gilroy) 5-1, Sr. (TB-1 3-2)
3rd Place Match
Lokahi Tonge (Elk Grove Senior) 7-1, Sr. over Dwayne Guerrero (Dela Salle Of Concord) 26-11, Jr. (Inj. 0:00)
5th Place Match
Lajon Grier (Clovis North) 26-7, . over Elijah Clark (Fremont (Sunnyvale)) 22-6, Sr. (Dec 8-6)
7th Place Match
Colton Stone (Foothill (Palo Cedro)) 4-2, Jr. over Trevor Kaiser (Leigh) 5-3, Sr. (Dec 9-2)

138lb
1st Place – Dawson Sihavong of Bullard
2nd Place – Ricky Torres of Oakdale
3rd Place – Dalton Lakmann of Foothill (Palo Cedro)
4th Place – Ryley Boutain of Benicia
5th Place – Luke Surber of Tuttle
6th Place – Jonathan Miranda of Poway
7th Place – Daniel Vizcarra of Gilroy
8th Place – Rocky Beckett of Clovis North
1st Place Match
Dawson Sihavong (Bullard) 31-2, Jr. over Ricky Torres (Oakdale) 27-9, Jr. (Dec 10-4)
3rd Place Match
Dalton Lakmann (Foothill (Palo Cedro)) 6-1, Jr. over Ryley Boutain (Benicia) 20-3, Sr. (Fall 3:17)
5th Place Match
Luke Surber (Tuttle) 33-2, So. over Jonathan Miranda (Poway) 4-3, Sr. (Dec 3-0)
7th Place Match
Daniel Vizcarra (Gilroy) 5-2, Jr. over Rocky Beckett (Clovis North) 18-11, Jr. (Dec 7-2)

145lb
1st Place – Joshua Tolentino of Poway
2nd Place – Nahele Tonge of Elk Grove Senior
3rd Place – Julian Beltran of Bullard
4th Place – Brady Dearmond of Tuttle
5th Place – Eric Santos of Benicia
6th Place – Jed Campos of Del Oro
7th Place – Trent Silva of Windsor
8th Place – Kai Ward of Mcqueen
1st Place Match
Joshua Tolentino (Poway) 6-0, Sr. over Nahele Tonge (Elk Grove Senior) 25-6, Sr. (SV-1 7-5)
3rd Place Match
Julian Beltran (Bullard) 20-7, Sr. over Brady Dearmond (Tuttle) 27-10, So. (Dec 6-5)
5th Place Match
Eric Santos (Benicia) 32-9, Jr. over Jed Campos (Del Oro) 4-3, . (Dec 6-2)
7th Place Match
Trent Silva (Windsor) 29-4, So. over Kai Ward (Mcqueen) 21-10, Jr. (MD 14-4)

152lb
1st Place – Domonic Mata of Poway
2nd Place – John Fox of Gilroy
3rd Place – Jace Luchau of Selma
4th Place – Jt Stinson of Del Oro
5th Place – Corey Williford of Foothill (Palo Cedro)
6th Place – Gene Aberoutte of Archbishop Riordan
7th Place – Hassan Khan of Elk Grove Senior
8th Place – Roman Ortega of Monache
1st Place Match
Domonic Mata (Poway) 6-0, So. over John Fox (Gilroy) 4-1, Jr. (Dec 4-2)
3rd Place Match
Jace Luchau (Selma) 6-1, Jr. over Jt Stinson (Del Oro) 5-2, . (SV-1 3-2)
5th Place Match
Corey Williford (Foothill (Palo Cedro)) 6-2, Jr. over Gene Aberoutte (Archbishop Riordan) 26-10, Sr. (Fall 2:51)
7th Place Match
Hassan Khan (Elk Grove Senior) 29-10, Sr. over Roman Ortega (Monache) 19-16, Fr. (Fall 2:33)

160lb
1st Place – Dustin Plott of Tuttle
2nd Place – Noah Blake of Del Oro
3rd Place – Alexander Escudero of Los Gatos
4th Place – Calvin Naraghi of Poway
5th Place – Max Agguirre of Frontier A
6th Place – Ankhaa Enkhmandakh of Dela Salle Of Concord
7th Place – Carson Gause of Elk Grove Senior
8th Place – Oscar Diaz of Selma
1st Place Match
Dustin Plott (Tuttle) 30-0, So. over Noah Blake (Del Oro) 5-1, . (MD 21-8)
3rd Place Match
Alexander Escudero (Los Gatos) 28-7, Sr. over Calvin Naraghi (Poway) 4-2, Sr. (Dec 5-3)
5th Place Match
Max Agguirre (Frontier A) 5-2, Jr. over Ankhaa Enkhmandakh (Dela Salle Of Concord) 28-11, Jr. (For.)
7th Place Match
Carson Gause (Elk Grove Senior) 28-9, Sr. over Oscar Diaz (Selma) 3-3, Sr. (For.)

170lb
1st Place – Carson Berryhill of Tuttle
2nd Place – Mark Cardwell of Monache
3rd Place – Jacob Mendoza of Poway
4th Place – Trent Tracey of Frontier A
5th Place – Gabe Martinez of Oakdale
6th Place – Russell Rucklos of Foothill (Palo Cedro)
7th Place – Hunter Gonzalez of Rocklin
8th Place – Ben Perez of Everett Alvarez
1st Place Match
Carson Berryhill (Tuttle) 32-6, Jr. over Mark Cardwell (Monache) 34-5, Jr. (Inj. 0:00)
3rd Place Match
Jacob Mendoza (Poway) 7-1, Sr. over Trent Tracey (Frontier A) 5-2, Jr. (Fall 2:16)
5th Place Match
Gabe Martinez (Oakdale) 27-9, Jr. over Russell Rucklos (Foothill (Palo Cedro)) 4-3, Sr. (Dec 5-1)
7th Place Match
Hunter Gonzalez (Rocklin) 28-8, Sr. over Ben Perez (Everett Alvarez) 25-10, Sr. (Fall 3:47)

182lb
1st Place – Matthew Martinez of Everett Alvarez
2nd Place – Quinn Simard of Shasta
3rd Place – Nathan Tausch of Poway
4th Place – Kyle Richards of Folsom
5th Place – Jack Kilner of Granada
6th Place – Cody Golding of Oakdale
7th Place – David Vardanyan of Bullard
8th Place – Kavan Guffey of Tuttle
1st Place Match
Matthew Martinez (Everett Alvarez) 31-2, Sr. over Quinn Simard (Shasta) 32-3, . (Fall 1:27)
3rd Place Match
Nathan Tausch (Poway) 5-1, Sr. over Kyle Richards (Folsom) 33-6, Jr. (Dec 3-2)
5th Place Match
Jack Kilner (Granada) 27-8, Jr. over Cody Golding (Oakdale) 30-9, Jr. (MD 9-0)
7th Place Match
David Vardanyan (Bullard) 27-7, Sr. over Kavan Guffey (Tuttle) 27-10, Jr. (Fall 2:20)

195lb
1st Place – Antonio Andrade of Gilroy
2nd Place – Ryan Reyes of Clovis West
3rd Place – Joe Miller of Mcqueen
4th Place – Maison Duke of Tuttle
5th Place – Matt Cooper of Tokay
6th Place – Taniela Feliciano takafua of Fremont (Sunnyvale)
7th Place – Victor Penn nash of Enterprise
8th Place – Zach Stewart of Granada
1st Place Match
Antonio Andrade (Gilroy) 4-0, Sr. over Ryan Reyes (Clovis West) 29-5, Jr. (TB-1 2-1)
3rd Place Match
Joe Miller (Mcqueen) 45-6, Sr. over Maison Duke (Tuttle) 32-9, Sr. (Dec 3-1)
5th Place Match
Matt Cooper (Tokay) 28-6, Sr. over Taniela Feliciano takafua (Fremont (Sunnyvale)) 23-5, Sr. (Dec 9-4)
7th Place Match
Victor Penn nash (Enterprise) 25-7, Sr. over Zach Stewart (Granada) 21-11, Sr. (MD 11-3)

220lb
1st Place – Victor Jacquez of Bellarmine Prep (San Jose)
2nd Place – Nicholas Villarreal of Gilroy
3rd Place – Isaiah Jimenez of Selma
4th Place – Dalton Nichols of West Valley (Cottonwood)
5th Place – Javier Espinoza of Poway
6th Place – Isaiah Martin of Garces
7th Place – Peerliss Brooke of Lower Lake
8th Place – Jorge Barajas of Oakdale
1st Place Match
Victor Jaquez (Bellarmine Prep (San Jose)) 5-0, Jr. over Nicholas Villarreal (Gilroy) 4-1, So. (Fall 1:24)
3rd Place Match
Isaiah Jimenez (Selma) 5-1, Sr. over Dalton Nichols (West Valley (Cottonwood)) 32-6, Sr. (Fall 0:54)
5th Place Match
Javier Espinoza (Poway) 6-2, Sr. over Isaiah Martin (Garces) 21-6, Sr. (For.)
7th Place Match
Peerliss Brooke (Lower Lake) 14-4, Sr. over Jorge Barajas (Oakdale) 20-5, Sr. (Dec 5-0)

285lb
1st Place – Trey Mason of Tuttle
2nd Place – Patrick Slatic of Bullard
3rd Place – Anthony Gomez of Christopher
4th Place – Xavier Moran of Selma
5th Place – Grant Bryant of Frontier A
6th Place – Jd Eddy of Tuttle
7th Place – Andrew Johnson of Poway
8th Place – Alexander Liddle of Saratoga
1st Place Match
Trey Mason (Tuttle) 31-5, Sr. over Patrick Slatic (Bullard) 28-7, Sr. (Dec 5-0)
3rd Place Match
Anthony Gomez (Christopher) 5-1, Sr. over Xavier Moran (Selma) 4-2, Sr. (Dec 4-2)
5th Place Match
Grant Bryant (Frontier A) 5-2, Sr. over Jd Eddy (Tuttle) 22-8, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Andrew Johnson (Poway) 4-2, So. over Alexander Liddle (Saratoga) 16-7, Sr. (For.)

2018 MidCals Team Standings
1. Poway 360.5
2. Tuttle 272.0
3. Gilroy 263.5
4. Clovis North 187.5
5. Dela Salle 153.0
6. Del Oro 135.5
7. Frontier 133.5
8. Oakdale 128.5
9. Selma 125.0
10.Folsom 123.0

GetSportsFocus is sponsored by: Play4P.org


About the Author

Alforde Joaquin

ALF’s passion for shooting and editing has earned him several awards including an Edward R. Murrow Award in 2006 for Videography. He was also a nominee for the National Edward R. Murrow Award for Videography. A 6-time Emmy recipient for five different categories: Director/Producer, Videography, Editing, Feature Segment and Sound Mixing, Alf has produced over 1,000 video segments and is committed to developing GetSportsFocus as one of the best sports video magazine on the web.