Sports Entertainment News
IKEsPLACE

 

3X CCS Champion Wrestling Champion Chase Saldate

Posted March 13, 2020 by in

FOLLOW & SUBSCRIBE TO @GetSportsFocus | TWITTER | INSTAGRAM | FACEBOOK | YOUTUBE

2019-2020 CCS Wrestling Boys and Girls Championship

106 Boys
1st Place – Clarence Moore of Gilroy
2nd Place – Michael Huh of Westmont
3rd Place – Mark Ramirez of Fremont
4th Place – Ethan Salcedo of San Benito
5th Place – Jaden Felipe of Bellarmine
6th Place – Elijah Nguyen of Milpitas

113 Boys
1st Place – Zak Thompson of Palma
2nd Place – Zach Fierro of Gilroy
3rd Place – Calvin Antonio of Evergreen Valley
4th Place – Fernando Diaz-Marquez of Half Moon Bay
5th Place – Ivan Torres of Greenfield
6th Place – Derek Lee of Fremont

120 Boys
1st Place – Ryan Luna of St Francis
2nd Place – Michael Bigler of Riordan
3rd Place – Harrison Nguyen of Evergreen Valley
4th Place – Anthony Pavlov-Ramirez of Los Gatos
5th Place – Oscar Alfaro of Gilroy
6th Place – Gerald Sarkes of Santa Teresa

126 Boys
1st Place – Adam Arenas of Lincoln
2nd Place – Jayden Gomez of Gilroy
3rd Place – Santino Topete of Silver Creek
4th Place – Donovan Wallace of Evergreen Valley
5th Place – Vincente Mosqueda of Watsonville
6th Place – Brandon Bigler of Riordan

132 Boys
1st Place – Joseph Orlando of Bellarmine
2nd Place – Christian Antonio of Evergreen Valley
3rd Place – Nathan Aguilar of Gilroy
4th Place – Nick Rusiniak of Los Gatos
5th Place – Joaquin Mosqueda of Watsonville
6th Place – Charles Mathews of Serra

138 Boys
1st Place – Henry Porter of Gilroy
2nd Place – Kyle Botelho of Burlingame
3rd Place – Marcus Murabito of Los Gatos
4th Place – Branden Bulatao of Fremont
5th Place – Esteban Sanchez of Silver Creek
6th Place – Danny Andrade of Palma

145 Boys
1st Place – Adar Schwarzbach of Palo Alto
2nd Place – Donte Lopez of Gilroy
3rd Place – Jason Tang of Riordan
4th Place – Calvin Cai of Gunn
5th Place – Jordan Phillips of Los Gatos
6th Place – Rudy Zepeda of Palma

152 Boys
1st Place – Chase Saldate of Gilroy
2nd Place – Dara Heydarpour of Palo Alto
3rd Place – Andrew Forman of Mitty
4th Place – Jason Najar of Evergreen Valley
5th Place – Philip Doan of Gunn
6th Place – Philip Chung of Wilcox

160 Boys
1st Place – Marcos Jimenez of Evergreen Valley
2nd Place – Braumon Creighton of Palo Alto
3rd Place – Micah Porter of Gilroy
4th Place – Christian Antonio of North Salinas
5th Place – Luke Keaschall of Aptos
6th Place – Gianni Bisante of Wilcox

170 Boys
1st Place – Chad Sakamoto of Gilroy
2nd Place – Zane Hake of Bellarmine
3rd Place – Josh Ballesteros of Evergreen Valley
4th Place – Lazaro Martinez of North Monterey Co
5th Place – Hunter Brophy of Carmel
6th Place – Tyler Rowland of Wilcox

182 Boys
1st Place – Thomas Mailhot of Los Gatos
2nd Place – Carsten Rawls of St Francis
3rd Place – Dezi Johnson of Santa Clara
4th Place – Renato Bezzera of Riordan
5th Place – Misha Lomboy of Palma
6th Place – Aydan Diaz of Bellarmine

195 Boys
1st Place – Olandis Mathes of Carmel
2nd Place – Carlos Jimenez of Evergreen Valley
3rd Place – Miguel Mejia of Andrew Hill
4th Place – Richard Urquidez of Soledad
5th Place – Brandon Reed of Homestead
6th Place – Osama Raboye of Del Mar

220 Boys
1st Place – Josh Cortez of Gilroy
2nd Place – Raymond Russell of Riordan
3rd Place – Nate Fernandez of Monte Vista Christian
4th Place – Yahir Ortiz of Independence
5th Place – Robert Gulchin of Sacred Heart
6th Place – Misiteni Eke of Menlo-Atherton

285 Boys
1st Place – Nicholas Villarreal of Gilroy
2nd Place – TJ Takafua of Fremont
3rd Place – Davis Salom of Mitty
4th Place – Caspian Grabowski of Half Moon Bay
5th Place – Xavier Bruening of Burlingame
6th Place – Soane Kolokihakaufisis of San Mateo

FOLLOW Ike’s Love & Sandwiches | TWITTER: @IkesPlace | INSTAGRAM: @therealikes
IKEs 2017 Banner

101 Girls
1st Place – Kiely Tabaldo of Menlo-Atherton
2nd Place – Melissa Lee of Fremont
3rd Place – Abbeygael Cabuag of Sobrato
4th Place – Kelalani Tumale of Silver Creek
5th Place – Divina Perez of Gilroy
6th Place – Joanna Li of Lowell

106 Girls
1st Place – Nyla Valencia of Sobrato
2nd Place – Greta Gustafson of Santa Cruz
3rd Place – Valerie Glenn of Gilroy
4th Place – Veronica Garcia of Soledad
5th Place – Viveca Pannell of Los Gatos
6th Place – Ailynne Acosta of Salinas

111 Girls
1st Place – Aphrodite Ayala of Gilroy
2nd Place – Martha Alvarez of North Salinas
3rd Place – Camila Barranco of Aptos
4th Place – Alelha Brussard of Menlo-Atherton
5th Place – Zoi Smith of Leland
6th Place – Alexandra Cortez of Scotts Valley

116 Girls
1st Place – Kaelyn Siason of Alvarez
2nd Place – Jennifer Villegas of Overfelt
3rd Place – Milca Elvira-Chacon of Gilroy
4th Place – Maira Joya of Evergreen Valley
5th Place – Veloria Pannell of Los Gatos
6th Place – Elis Carvalho of Terra Nova

121 Girls
1st Place – Alexia Bensoussan of Menlo-Atherton
2nd Place – Katherine Nguyen of Evergreen Valley
3rd Place – Jackie Negrete of Soledad
4th Place – Taylor Micallef of Half Moon Bay
5th Place – Ella Jauregui of Palo Alto
6th Place – Lilian Busnardo of San Lorenzo Valley

126 Girls
1st Place – Adaugo Nwachukwu of Silver Creek
2nd Place – Jocelyn Fierro of Gilroy
3rd Place – Morgane Gaucher of Wilcox
4th Place – Leonor Sarabia of Half Moon Bay
5th Place – Arwen Hirsch of Santa Clara
6th Place – Maricella Barreto-Ray of Sacred Heart Cathedral

131 Girls
1st Place – Maya Letona of Santa Cruz
2nd Place – Anna Smith of Menlo-Atherton
3rd Place – Daniela Romo of Lowell
4th Place – Alexandra Lee of Palo Alto
5th Place – Valeria Ramirez of N. Monterey County
6th Place – Alana Washington of Evergreen Valley

137 Girls
1st Place – Eleni Fakaosi of Lincoln
2nd Place – Esmeralda Mendez of Half Moon Bay
3rd Place – Tyler France of Scotts Valley
4th Place – Ariana Reyes of North Salinas
5th Place – Nicola Tyburski of Fremont
6th Place – Madeline Lazo of Evergreen Valley

143 Girls
1st Place – Emmily Patneaud of Gilroy
2nd Place – Annie Hua of Fremont
3rd Place – Mercedes Rosales of Alisal
4th Place – Vanessa Gutierrez of Lincoln
5th Place – Franchesca Weaver of North Salinas
6th Place – Yulissa Ramirez of Half Moon Bay

150 Girls
1st Place – Annabel Garcia of Fremont
2nd Place – Mikayla Silverman of Gunn
3rd Place – An Nguyen of Evergreen Valley
4th Place – Shaylene Lopez of Santa Teresa
5th Place – Alex Lujan of Menlo-Atherton
6th Place – Jacqueline Miguel-Dolores of Half Moon Bay

160 Girls
1st Place – Valerye Trevizo of Monterey
2nd Place – Hana Duus of Fremont
3rd Place – Alex Quintero of Aptos
4th Place – Dallia Rua of Soledad
5th Place – Rina Smith of Aragon
6th Place – Elisa Mendez of Half Moon Bay

170 Girls
1st Place – Erika Perez of Salinas
2nd Place – Mel Lopez of North Salinas
3rd Place – Philomena Imoka of Lowell
4th Place – Liz Menedez of Monterey
5th Place – Melane Martinez of Alvarez
6th Place – Aviv Kobza of Palo Alto

189 Girls
1st Place – Juliannah Bolli of Silver Creek
2nd Place – Socorro Aguilar of Half Moon Bay
3rd Place – Monique Granados of Santa Teresa
4th Place – Karina Marquez of Alisal
5th Place – Cynthia Rosalez-Perez of Santa Cruz
6th Place – Desiree Aguayo of King City

235 Girls
1st Place – Lydia Martinez of Salinas
2nd Place – Lima Sadozai of Monterey
3rd Place – Marina McNeil-Vivanco of Wilcox
4th Place – Nataly Gijon of Half Moon Bay
5th Place – Micaela Mullan of El Camino
6th Place – Savannah Sepulveda of San Benito

FOLLOW First Place Inc. | FACEBOOK | TWITTER: @firstplaceaward | INSTAGRAM: @firstplaceinc
First Place Inc 2017 Banner


About the Author

Alforde Joaquin

ALF’s passion for shooting and editing has earned him several awards including an Edward R. Murrow Award in 2006 for Videography. He was also a nominee for the National Edward R. Murrow Award for Videography. A 6-time Emmy recipient for five different categories: Director/Producer, Videography, Editing, Feature Segment and Sound Mixing, Alf has produced over 1,000 video segments and is committed to developing GetSportsFocus as one of the best sports video magazine on the web.